Helyi horgászrend
a zalalövői Borostyán-tóra
Érvényes: 2024. január 01-től.
A Borostyán-tóra területi (napi vagy éves) jegyet váltó horgász elfogadja a Halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény, a 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletet, valamint a tóra vonatkozó horgászrendet, beleértve a Borostyán Horgász Egyesület(továbbiakban:Borostyán HE) által igazolvánnyal ellátott halőrök jogosultságára vonatkozó szabályokat is. A horgászati szabályokat és azok betartását, a fegyelmi vétségek esetén esetlegesen kiszabott büntetési tételeket a területi jegy tulajdonosa annak megvásárlásával egyidejűleg magára nézve kötelezőnek tartja. A horgászati tevékenységet minden horgász saját felelősségére folytatja, a bekövetkezett balesetekért, károkért a Borostyán HE semmilyen felelősséget nem vállal, ennek tényét a horgász a megváltott területi jegy tőpéldányán aláírásával elismeri.
A horgászat időtartama: január 1-től december 31-ig 0-24 óráig.
A horgászatot megkezdeni csak a tóra érvényes okmányok birtokában lehet!
Éves és napi területi engedélyt csak a Borostyán HE adhat ki a tóra!
Méretkorlátozások a 2013. évi CII. törvény és a 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletben foglaltak (országos horgászrend) szerint.
Kivéve:
– koi pontyot és 4 kg-nál nagyobb pontyot, megtartani tilos, azt kíméletesen vissza kell helyezni a tóba!
– csuka 40-55 cm között tartható meg!
A békés halak horgászatánál pontymatrac vagy pontybölcső használata kötelező!
Fajlagos tilalmak az országos horgászrend (a fogási naplóban olvasható) szerint az alábbi kiegészítéssel:
– Az őszi haltelepítést követően a következő év március 01. napjáig a békés halakra szigorúan csak sporthorgászat engedélyezett!
– A ponty az országos horgászrendben meghatározott fajlagos tilalmi ideje alatt is fogható és megtartható.
Mennyiségi korlátozások:
−Felnőtt éves területi engedéllyel méretkorlátozással védett halakból naponta összesen 3 darabot, de halfajonként maximum 2 darabot lehet megtartani. Hetente a méretkorlátozás alá eső fajokból összesen 5 darabot lehet megtartani. Korlátozás alá nem eső fajokból napi 3 kg a megtartható mennyiség.
−Felnőtt éves területi engedéllyel évente összesen 30 darab (maximum 60 kg) hal fogható, ebből 10 db ragadozó.
−Ifjúsági és kedvezményezett éves területi engedéllyel méretkorlátozással védett halakból naponta összesen 2 darabot, de halfajonként maximum 1 darabot lehet megtartani. A méretkorlátozás alá eső fajokból hetente összesen 3 darabot lehet megtartani. Korlátozás alá nem eső fajokból napi 2 kg a megtartható mennyiség.
−Ifjúsági és kedvezményezett éves területi engedéllyel összesen 10 darab (maximum 20 kg) hal fogható, ebből 4 db a ragadozó.
– A kifogott és megtartani kívánt amur a kg-ba és a darabszámba is beleszámít!
– A kifogott harcsa a darabszámba beleszámít a kilóba nem. Horgászatára az Országos Horgászrend (OHR.) szabályai vonatkoznak.
– Gyermek horgászok méretkorlátozás alá eső halat nem tarthatnak meg, korlátozás alá nem eső fajokból naponta 1 kg a megtartható mennyiség, melyet a horgászat befejeztével a fogási naplóba rögzíteni kell.
– A sportcélú felnőtt éves területi jeggyel rendelkező horgászok 2 db (maximum 3 ágú horoggal szerelt) horgászkészséggel horgászhatnak, halat el nem vihetnek! Horgászni 0-24 óráig lehet. Etetőhajót csak az erre a célra megvásárolt kiegészítő jeggyel használhatnak.
– Felnőtt napi területi engedéllyel 3 kg méretkorlátozás alá tartozó békés vagy 3 kg egyéb halat vagy 1 db az OHR-ben megengedett méretű harcsát lehet elvinni. Süllőt, csukát napijeggyel elvinni tilos!
– Ifjúsági napi területi engedéllyel 2 kg méretkorlátozás alá tartozó békés vagy 1 kg egyéb halat vagy 1 db az OHR-ben megengedett méretű harcsát lehet elvinni. Süllőt, csukát napijeggyel elvinni tilos!
– Gyermek napi területi engedéllyel 1 kg egyéb hal tartható meg, melyet a horgászat befejeztével a fogási naplóba rögzíteni kell.
– Törpeharcsa korlátozás nélkül fogható, a kifogott törpeharcsát a tóba visszahelyezni tilos!
– Rablóhalra a sporthorgászat kizárólag műcsalival folytatható!
– Lehetőség van sportjegy váltására is. A sportjeggyel reggel 6 órától este 20 óráig lehet horgászni. A sportjeggyel horgászó halat nem vihet el, szákba nem gyűjtheti még mérlegelés és fényképezés céljából sem!
A megtartani kívánt halakat sűrű szövésű, nagy méterű tartószákban vagy pontyzsákban kell elhelyezni. Ajánlott még a keretes haltartó háló. Drótból készült szák használata tilos! A halakat szállítás előtt kíméletesen el kell pusztítani!
– Felnőtt horgászok 2 db horgászkészséggel, készségenként 2-2 (maximum 3 ágú) horoggal horgászhatnak.
– Ifjúsági és kedvezményezett horgászok 1 horgászkészséggel maximum 2 (maximum 3 ágú) horoggal horgászhatnak.
– Gyermek horgász 1 db 1 horoggal szerelt horgászkészséggel horgászhat (kivétel ez alól a pergető készség). A botok mellett csalihal fogása céljából 1×1 méteres emelőháló használata engedélyezett.
Azon időszakban, amikor a tavon a békés halak horgászata nem engedélyezett, a csalihal fogása ragadozó halas horgászathoz maximum 3 méteres gyűrűzetlen bottal (spiccbot) és 1×1 méteres csalihal fogó hálóval engedélyezett.
Használatban levő 2 db bot mellett a spiccbot harmadik botnak számít!
A szoktató etetés a tavon a partról észszerű mennyiségben a vízminőség megóvásának figyelembe vételével engedélyezett. Tilos a szoktató etetés csónakból és beúszva!
A harcsázó végszerelék csónakkal történő bejuttatása tilos!
Etetőhajó használata engedélyezett, előre megváltott névre szóló éves kiegészítő jeggyel, valamint a bojlis területi napi jeggyel, etetés és csak saját szerelék bejuttatása céljából!
A völgyzáró gátról és a zsilipről valamint a tó északi végén kijelölt kíméleti területen horgászni szigorúan tilos!
A tavon csónakból horgászni tilos!
Szemetes horgászhelyen horgászni tilos, a horgászat közben keletkezett hulladékát a horgász köteles elszállítani!
Biztonságos jégvastagság esetén a lékhorgászat saját felelősségre kizárólag ragadozó halakra engedélyezett.
A stégekről bárki horgászhat, azonban a tulajdonos vagy haszonbérlő érkezésekor a stéget el kell hagyni!
Autóval a strand kerítésekkel határolt területére behajtani tilos!
A vízpartot autóval megközelíteni maximum 20 méter távolságig lehet! Kivételt képeznek a mozgáskorlátozott igazolvánnyal rendelkező horgásztársak, és az őket szállító gépjárművek! Ebben az esetben is a kipakolás után a gépjárművel a vízparttól el kell távolodni!
Május 15-től augusztus 31-ig a strandon a „Kijelölt fürdőhely” táblákkal határolt területen horgászni tilos!
A fogási naplóba a kifogott méret és darabszám korlátozással védett hal tömegét 0,5 kg-ra kerekítve, és a fogás időpontját (hó, nap, óra, perc) a horgászkészség újbóli bevetése előtt tintával be kell jegyezni.
A tavon a bojlis horgászmódszer engedélyezett. A bojlis horgászat kötelező kelléke a pontybölcső, sebfertőtlenítő spray és a nagyméretű ún. bojlis merítő. A”bojlis” horgász a kifogott pontyot és amurt mérlegelés és fényképezés után haladéktalanul vissza kell helyezze a vízbe, szákba tennie még rövid időre sem szabad! Kivételt képeznek a horgászegyesület által rendezett versenyek.
A bevetett horgászkészségeket a parton őrizetlenül hagyni, illetve felügyeletüket másra bízni TILOS! Őrzött, felügyelt készségnek minősül, ha a horgász az elektronikus kapásjelző által közvetített jelzésre haladéktalanul reagálva megkezdheti a hal fárasztását.
TILOS a kifogott, megtartott méretkorlátozással védett halat kicserélni, a megfogott halat élve a vízpartról, az országos horgászrendben leírtaktól eltérő módon elvinni!
TILOS a halajándékozás és a kifogott hal vízparton való megtisztítása, e cselekmények szabálysértésnek minősülnek! A horgászzsákmány eladása, gazdasági jellegű cseréje SZIGORÚAN TILOS!
A horgászhely megvilágítása napnyugtától – napkeltéig kötelező, mely vonatkozik a pergető horgászra is.
A HALŐRZÉS TÁMOGATÁSÁRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK:
A tavon a horgászok ellenőrzését végezhetik: (továbbiakban: halőrök)
–állami halőrök
– hivatásos halőrök
– társadalmi halőrök
A horgász, a halfogásra jogosító okmányait (Magyar Horgászkártya, területi jegy, állami horgászjegy és fogási napló), valamint arcképes személyazonosító okmányát köteles magánál tartani és a halőri intézkedés során átadni a halőrnek.
A horgász köteles a halőr felszólításra zsákmányát, horgászfelszerelését bemutatni, a halőr kérésére csomagját kinyitni és ellenőrizhetővé tenni.
A horgász a halőr felszólítására köteles biztosítani azt is, hogy gépjárművébe, annak csomagterébe a halőr ellenőrzés céljából benézhessen, továbbá köteles gépjárművében a csomagokat is ellenőrizhetővé tenni.
Ha a halőr úgy ítéli meg, hogy a horgász nem működik együtt, a területi jegyet és állami jegyet további intézkedés idejéig magánál tartja, illetve átadja az Borostyán HE-nek.
A halőr egy adott személyt első alkalommal történő vétsége vagy kisebb szabálysértése esetén jogosult figyelmeztetni, de a figyelmeztetés tényét rögzíti a területi jegyre és a fogási naplóba. A horgász súlyos szabálytalansága vagy második szabálysértése, vétsége esetén mérlegelés nélkül magánál kell tartania a területi jegyét, állami jegyét, és a megfelelő eljárást elindítani a horgásszal szemben.
A területi jegy megváltásával tulajdonosa tudomásul veszi, hogy róla, a halőrzési és halvédelmi feladatok ellátása közben a halőr fényképet, mozgóképet és hangfelvételt készíthet.
HORGÁSZETIKA:
Horgászhoz különösen méltatlan viselkedésnek minősül az agresszív viselkedés, a horgászhelyre előbb érkezett horgász zaklatása, a halőrök munkájának akadályozása, az együttműködés megtagadása, a szemetes helyen való horgászat, és a hangoskodás a vízparton!
A horgász óvja és védi a vízparti környezetet, segíti a fiatal és kezdő sporttársakat, és szándékosan nem akadályozza vagy zavarja horgásztársait.
Kapitális és rekordméretű hal kifogása esetén kérjük, hogy értesítse a halőrt, aki lehetősége szerint gyorsan, és az országos listára való felkerülés követelményeinek megfelelően hitelesíti a fogást.
Jelen Horgászrendben nem szabályozott kérdésekben a MOHOSZ Országos Horgászrendje (OHR.) és a Halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló CII. Törvényben foglaltak az irányadóak.
A szabályok megsértése a területi engedély bevonásával és az eljárás megindításával jár!
Napijegy értékesítő helyek:
– Rózsakert Presszó 8999 Zalalövő, Szabadság tér 12.
– Varga Horgászbolt 8900 Zalaegerszeg, Ola u. 30.
– Misi Horgászbolt 8900 Zalaegerszeg, Mérleg tér 4. Fsz./2.
ELÉRHETŐSÉGEK:
Hivatásos halőr: Tuboly Sándor +36-30/8950953
Társadalmi halőrök: Károly József +36-30/939-8464 Lakatos Róbert +36-30/994-1647
Elnök: Pék Ferenc +36-30/560-1815
Horgászsikerekben gazdag és eredményes évet kíván 2024-ben is a Borostyán Horgász Egyesület elnöksége.